BUŁKA TARTA W ZDROWEJ KUCHNI?

Bułka tarta to znany i lubiany dodatek w polskiej kuchni. Warto podejść do niego kreatywnie i nieco poszaleć! Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który z pewnością będzie świetnym impulsem do eksperymentów z bułką tartą.

Bułka tarta – kto z nas nie ma jej w swojej kuchni? Stosujemy ją najczęściej jako główny składnik panierki, np. do dań takich, jak tradycyjny kotlet schabowy lub mielony. W kotlecie mielonym bułka pojawia się także w masie mięsnej, aby kotlet był trwalszy. Stosujemy ją także w paluszkach rybnych czy panierowanych warzywach. Bułka tarta wykorzystywana jest także przy pieczeniu ciast – wysypujemy ją do formy, zanim wlejemy ciasto, aby uniknąć przypalenia.

W niektórych kuchniach bułka tarta stosowana jest także do panierowania pierogów leniwych czy dużych knedli ze słodkim lub wytrawnym farszem. Nie każdy jednak wie, że typowa zasmażka na bazie bułki tartej z masłem to domena naszej rodzimej kuchni. Kalafior z bułką, fasolka szparagowa z bułką to dania typowo polskie i trudno ich szukać na innych kontynentach.

Bułka tarta jako zachęta do spożywania warzyw

Jak zapewne większość z nas wie, to warzywa są podstawą piramidy żywieniowej, a także zajmują połowę (wraz z owocami) talerza zdrowego żywienia. Jednak jak pokazują obserwacje mamy cały czas tendencje do tego, że:

  • Po pierwsze: jemy zbyt mało warzyw – plaster pomidora, koperek do ryżu czy surówka do obiadu to cały czas jest niewystarczająca ilość.
  • Po drugie: ciągle jemy te same warzywa: pomidor, ogórek, sałata, marchewka i tak w kółko.

Problem też w dużej mierze dotyczy najmłodszych konsumentów, u których pomidory zastępowane są keczupem, a ziemniaki frytkami.

I tu właśnie z pomocą przychodzi bułka tarta. Warto wykorzystać domenę kuchni polskiej i nieco zaszaleć z zasmażką (najlepiej w nieco zdrowszej wersji niż z masłem) i tym samym przekonać warzywnych niejadków do tego, że warzywa mogą być smaczne i powinny pojawiać się każdego dnia. Zdecydowanie zdrowiej jest podać fasolkę czy kalafiora z zasmażką z bułki tartej, aniżeli nie zjeść warzyw wcale.

Przykłady modyfikacji zasmażki do różnych warzyw

Myśląc o daniach warzywnych z wykorzystaniem bułki, ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia.

  • Zasmażka na bazie bułki, ale z dodatkiem oliwy z oliwek i ziołami prowansalskimi to genialny dodatek do grillowanej cukinii czy bakłażana.
  • Zasmażka na bazie bułki z oliwą ze świeżym rozmarynem i czarnym pieprzem to dodatek do dań warzywnych kuchni śródziemnomorskiej, a więc do papryki, pomidorów, cukinii, patisonów itd.
  • Zasmażka na bazie bułki z olejem rzepakowym i mielonymi orzechami włoskimi lub laskowymi z odrobiną cynamonu komponuje się smacznie z pieczoną dynią czy batatami.
  • Zasmażka na bazie bułki i z olejem odlanym z suszonych pomidorów pasuje właściwie do wszystkich warzyw, ale szczególnie smaczna jest jako dodatek na zimno do sałaty z ogórkiem, awokado i czerwoną cebulą.
  • Zasmażka na bazie bułki tartej z tuńczykiem w oleju (najlepiej rzepakowym) to dodatek idealny do fasolki szparagowej. Danie to można traktować jako pełnowartościowy osobny posiłek.
  • Zasmażka na bazie bułki tartej z dodatkiem dowolnego pesto pasuje również do wielu dań warzywnych, np.
    • Z czerwonym pesto: do warzyw typowych dla kuchni śródziemnomorskiej.
    • Z zielonym pesto: do białych warzyw, np. pieczony korzeń selera posmarowany właśnie taką lekko chrupiącą, zieloną zasmażką (jeśli włożymy ją na chwilę do pieca pod koniec pieczenia selera, będzie jeszcze bardziej chrupiąca).

Jak widzimy, jest wiele możliwości, aby warzywa oswoić poprzez wykorzystanie zwykłej, ale dobrej jakości bułki tartej.

No Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user easymealstheme6.