KAŻDE ZIARENKO MA ZNACZENIE

Chcesz dowiedzieć się więcej o Lunch Mixie? W artykule dietetyczka opowie Wam, skąd takie połączenie!

Zboża to nie tylko źródło podstawowych dla zdrowia węglowodanów złożonych, które stanowić powinny około 50-60% energii całodziennego jadłospisu. Zboża to także nośnik związków o działaniu przeciwutleniającym. Potencjał antyoksydacyjny i biodostępność przeciwutleniaczy zależy od bardzo wielu czynników np. od rodzaju zboża, jego odmiany, od tego, czy mamy do czynienia ze zbożem oczyszczonym, czy całym ziarnem, a także od warunków i metod jego przetwarzania. 

Polifenole w zbożach 

Różne zboża zawierają różne cennymi związkami o właściwościach prozdrowotnych. Należą do nich: polifenole, witamina E, selen, cynk, kwas fitynowy i wiele innych. Ich działanie związane jest z tym, że neutralizują szkodliwe wolne rodniki w organizmie człowieka. Tym samym mogą się przyczyniać do spowolnienie procesów starzenia, a także nowotworzenia. Mają też niemałe znaczenie w przeciwdziałaniu stanom zapalnym. 

Najsilniejszą aktywnością przeciwutleniająca popularnych w Polsce zbóż może się pochwalić w kolejności największej: gryka, jęczmień, owies1. Z punktu widzenia dietetyki zboża te powinny pojawiać się jak najczęściej w codziennym jadłospisie. 

Beta-glukany 

Beta-glukany to frakcja błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Związki te występują w owsie, jęczmieniu, ale także np. w grzybach. Charakteryzują się one prozdrowotnymi właściwościami, dlatego powinny pojawiać się jak najczęściej w codziennym jadłospisie. Są one rekomendowane np. osobom z chorobami układu krążenia, gdyż mają właściwości obniżania stężenia cholesterolu LDL, a także triglicerydów we krwi. Ponadto – dzięki m.in. niskiemu IG – wpływają korzystnie na normalizację stężenia glukozy po posiłku, a także są pomocne w dietach redukcyjnych, gdyż wpływają na wydłużenie uczucia sytości2. Badania w kierunku kolejnych właściwości prozdrowotnych cały czas trwają, ale już teraz można powiedzieć, że jest to związek niezwykle istotny dla zdrowia. 

Lunch Mix  

Przyglądając się mieszankom Lunch Mix widzimy, że producent zadbał o to, aby w każdym produkcie pojawiło się przynajmniej jedno z tych najkorzystniejszych zbóż: gryka, jęczmień lub owies. Warto dodać, że udział najcenniejszych zbóż w kolejnych mieszankach jest bardzo korzystny:  

  • Lunch Mix z kaszą gryczaną 91% (47% gryki i 44% jęczmienia) 
  • Lunch Mix z kaszą jęczmienną 80% (60% jęczmienia i 20% owsa) 
  • Lunch Mix z ryżem parboiled 22% z owsa 

Lunch Mix z ryżem 

Szczególnie ciekawym produktem jest Lunch Mix z ryżem, gdyż może on być z powodzeniem dedykowany konsumentom przyzwyczajonych do spożywania czystego, samego ryżu czy makaronu. Produkt ten jest także idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią spożywać kasz, gdyż dodatek kaszy owsianej jest na tyle niewielki, że nie wpływa znacząco na smakowitość mieszanki, a jednocześnie udaje się „przemycić” niezwykle wartościowe zboże, jakim jest owies. Tym samym dieta jest bardziej urozmaicona. 

Lunch Mix z kaszą jęczmienną 

Mix z kaszą jęczmienną to solidna dawka błonnika. W 100g (tj. w jednej torebce) zawiera go aż 19g. Warto przy tym wiedzieć, że stanowi to pokaźną pulę z dziennego zapotrzebowania na włókno pokarmowego, które – w zależności od indywidualnych potrzeb – mieści się z reguły w zakresie 20-40g/dziennie.  

Ciekawym dodatkiem jest siemię lniane, które w połączeniu z wodą wydziela korzystne dla przewodu pokarmowego śluzy. 

Lunch Mix z kaszą gryczaną 

Mix z kaszą gryczaną to produkt, który idealnie trafia w smaki konsumenta tradycyjnego. Intensywny smak palonej gryki pasuje do gulaszów mięsnych. Wiadomo jednak, że zbyt duże spożycie mięsa (szczególnie czerwonego) nie jest korzystne, stąd dodatek soczewicy – roślinnego źródła białka. Całość kompozycji podbita jest dodatkiem czarnuszki, która nadaje jej unikalnego, jeszcze intensywniejszego charakteru. 

Czym więcej różnych składników pojawia się na talerzach, tym mniejsze ryzyko niedoborów pokarmowych. Wykorzystując wszystkie Lunch Mixy regularnie w kuchni dostarczamy aż 10 różnych wartościowych składników, w tym siemię lniane, pestki dyni czy czarnuszkę.  

No Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user easymealstheme6.