Królowa jest tylko jedna – owsianka!

Owsianka to danie, które zdecydowanie częściej powinno się pojawiać na naszych stołach, ale jej spożywanie wcale nie musi być monotonne. Nasza dietetyczka przedstawia wszystkie jej zalety oraz podpowiada jak urozmaicić zdrowe śniadania.

Błonnik rozpuszczalny

Wszyscy wiemy, że błonnik pokarmowy jest bardzo ważnym elementem diety zdrowego człowieka. Powinno być go min. 25 g każdego dnia, a najlepiej – jeszcze więcej. Błonnik dzielimy na dwie frakcje – rozpuszczalny i nierozpuszczalny. I to właśnie ten pierwszy jest szczególnie ważny. Owies zawiera go bardzo dużo. Są to m.in. beta-glukany, które mają pozytywny wpływ na: stężenie glukozy we krwi (co ma znaczenie szczególnie rano) i cholesterolu we krwi (co ma znaczenie zawsze).

Lepsze skupienie

Szczególnie rano, kiedy wyruszamy do pracy czy szkoły, powinniśmy zadbać o koncentrację. Sprzyja temu stabilny poziom cukru we krwi. Dlatego też zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po owsiankę, aniżeli po płatki typu corn flakes czy czekoladowe kulki. Odrobina orzechów czy świeżych owoców dodatkowo zwiększy prozdrowotne właściwości dania, gdyż orzechy (szczególnie włoskie) są źródłem kwasów omega-3 i magnezu. Oba te składniki mają duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także wpływają korzystnie na procesy zapamiętywania.

Uczucie sytości na dłużej

Błonnik rozpuszczalny daje nam uczucie sytości na dłużej, co jest niezmiernie istotne w kontekście śniadania. Rano zależy nam na tym, aby zjeść solidny, pożywny i zdrowy posiłek i mieć zapewnione uczucie sytości na kilka godzin. Owsianka spełnia te warunki.

Warto przy tej okazji dodać, że dzięki płatkom owsianym łatwiej jest też utrzymać dietę redukcyjną. Wahania cukru we krwi są niższe, a przez to deficyt energii w diecie jest mniej odczuwalny.

Prawidłowa praca jelit

Błonnik zawarty m.in. w płatkach owsianych jest też ważny dla prawidłowej pracy jelit, wpływając pozytywnie na mikrobiom. Według zegara biologicznego to właśnie rano powinno nastąpić wypróżnienie, a spożywanie owsianki może w tym pomóc. Jeśli jeszcze do owsianki dodamy fermentowany produkt mleczny np. kefir, jogurt czy maślankę oraz świeże owoce, czy legendarne suszone śliwki, to możemy spodziewać się szybkiego wyregulowania wypróżnień.

Dużo możliwości urozmaicenia

Owsianka jest daniem łatwym do przygotowania. Dlatego też jest praktyczna, zwłaszcza gdy chcemy przyrządzić szybki i pożywny posiłek. Można jednak (a nawet trzeba) urozmaicać ją
w różnoraki sposób. Oto kilka pomysłów:

  • owsianka tradycyjna z płatków owsianych zwykłych gotowana na mleku z dodatkiem orzechów;
  • owsianka z różnych rodzajów płatków owsianych: błyskawicznych, górskich, pełnoziarnistych gotowana na mleku z dodatkiem np. siemienia lnianego i odrobiny banana;
  • owsianka przygotowana z wcześniej uprażonych płatków owsianych na suchej patelni z jogurtem i świeżymi, sezonowymi owocami;
  • owsianka z jabłkiem zapiekana w piecu z nutką korzenną;
  • owsianka w postaci koktajlu mleczno-owocowego z płatkami błyskawicznymi czy nawet z otrębami owsianymi.
No Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user easymealstheme6.