O ryżu i jego znaczeniu w dietetyce i kulinariach

Ryż… niby znamy i lubimy, ale czy próbowaliśmy wszystkich jego odmian? Czy wiemy jaki ryż dla kogi jest korzystniejszy?

Ryż charakteryzuje się tym, że jest naturalnie bezglutenowy, łagodny w smaku, dzięki czemu pasuje do wielu dań i komponuje się dobrze w wielu specjalistycznych dietach.

Ryże w zależności od IG

Ryże pełnoziarniste, ale też parboiled to produkty przeznaczone dla osób stosującą dietę normostrawną, bez specjalnych ograniczeń żywieniowych. Idealnie nadają się też dla diabetyków czy osób z insulinoopornością. Z powodzeniem stosuje się je także w dietach odchudzających.

Z kolei ryże białe częściej wykorzystuje się w dietach łatwostrawnych, gdzie należy ograniczyć ilość błonnika pokarmowego. Osobiście lubię je też wykorzystywać w daniach, gdzie ilość błonnika jest spora i pochodzi z innych składników np. z fasoli czy warzyw. Dzięki temu posiłek nie będzie zbyt ciężki dla osób, które zaczynają zmieniać nawyki żywieniowe, a ich mikrobiom jelitowy dopiero przyzwyczaja się do zwiększonych ilości włókna pokarmowego.

Warto przy tym wspomnieć, że również weganie, którzy dostarczają wraz z dietą olbrzymich ilości błonnika pokarmowego, a są narażeni na niedobory wapnia czy żelaza, powinni sięgać po różnorodne zboża – w tym po białe ryże.

Ryże w zależności od dania

Pomijając kwestie dietetyczne warto także pójść za preferencjami smakowymi. Do niektórych dań bardziej pasują jedne rodzaje ryżu, a do innych – inne. Tam jednak, gdzie się da, pamiętajmy o dietetycznych lifehackach.

  • Dania inspirowane kuchnią indyjską, gdzie łączy się smaki dość ostre ze słodkimi, często z dużą ilością sosu lubią się z ryżem jaśminowym czy basmati. Również dania kuchni tajskiej często podajemy z tymi ryżami. Jeśli zależy nam na obniżeniu indeksu (IG) glkemcznego dania, warto ugotować ryż nieco wcześniej i schłodzić w lodówce. Powstanie wówczas skrobia oporna, która ma charakter błonnika.
  • Ristotto i sushi to dania, które wymagają konkretnych rodzajów ryżu. Jednak do risotto pod koniec gotowania warto rozważyć niewielki dodatek ryżu pełnoziarnistego. Dzięki temu danie będzie miało nieco niższy IG i nieco ciekawszą konsystencję.
  • Właściwie każdy ryż pasuje do tzw. sałatki na bogato. Pamiętając jednak o zasadzie maksymalnego urozmaicania diety, zachęcam jednak szczególnie do Ryżu dzikiego & parboiled.
  • A co z pomidorówką? Ja osobiście wolę zupę pomidorową z ryżem, aniżeli z makaronem. Wybieram wówczas ryż biały, bo taki smak dzieciństwa mi został J Staram się jednak ryż ten ugotować wcześniej, aby wygenerować w nim skrobię oporną.
  • Cięższe mięsne dania np. gulasz z czerwonego mięsa dałabym koniecznie z ryżem pełnoziarnistym. Liczyłabym trochę na to, że błonnik zawarty w zbożu ograniczy w jakimś stopniu przyswajalnie cholesterolu.
  • Jabłka z ryżem i cynamonem z dodatek śmietanki to danie, które także wiele razy pojawiało się na przeszklonym stole. Można je śmiało podać z ryżem jaśminowym, ale też ze zwykłym białym. Jeśli danie pojawi się w jadłospisie dorosłego, warto popracować nad skrobią oporną. W przypadku dziecka – w zależności od apetytu malucha. Dziecko tzw. dobrze jedzące – ze skrobią oporną, u niejadka sprawdzi się świeżo ugotowany ryż. 
No Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user easymealstheme6.