Płatki zbożowe na okrągło

Około połowy energii w diecie powinna pochodzić z węglowodanów. Najlepiej, aby były to węglowodany złożone, a więc te, które znajdziemy np. w produktach zbożowych, takich jak płatki, pieczywo, kasze, ryż, ale też ziemniaki czy warzywa (szczególnie te bogatsze w skrobie).

Według obserwacji zwyczajów żywieniowych typowych dla Europy, po płatki zbożowe najchętniej sięgamy na śniadanie, a z pozostałych porach dnia – po ryż, kasze, ziemniaki, makaron lub pieczywo. Trudno się dziwić – płatki to idealna baza na śniadanie. Dlaczego? Oto kilka najważniejszych powodów:

  • Płatki zbożowe z pełnego ziarna utrzymują na długo uczucie sytości. Indeks sytości, który to określa dokładniej, jest znacząco korzystniejszy dla owsianki, aniżeli dla pieczywa – nawet pełnoziarnistego.
  • Płatki owsiane, orkiszowe czy żytnie zawierają dużą ilość błonnika, który nie tylko wpływa korzystnie na uczucie sytości, ale też reguluje pracę jelit i prawidłowe wypróżnianie. Błonnik w dużej mierze działa także jako prebiotyk, a więc jest pożywką dla dobrych bakterii bytujących w przewodzie pokarmowym. Warto przy okazji nadmienić, że coraz więcej badań potwierdza, że dobry mikrobiom to wydajniejsza praca układu immunologicznego i nerwowego. Mikrobiom może też pozytywnie wpływać na samopoczucie i nastrój, dlatego tak bardzo ważne jest, aby wpierać jego prawidłowy rozwój – szczególnie w okresie jesiennym, kiedy to wiele osób skarży się częściej na chandrę czy nawet nastroje depresyjne.
  • Płatki na śniadanie to także wygoda – wystarczy zalać je gorącym płynem (mlekiem, wodą czy nawet sokiem) i otrzymać zdrową śniadaniową bazę. Dodatek świeżych owoców, bakalii czy orzechów dopełnia takie danie pod kątem smakowym, ale także dietetycznym. Danie na bazie płatków zbożowych można także z powodzeniem przygotować już wieczorem po to, aby rano wyjąć je tylko z lodówki do spożycia.
  • Pełnoziarniste płatki zbożowe są także źródłem żelaza i cynku, a więc pierwiastków niezwykle ważnych w pracy czy w szkole. Dodatek świeżych owoców bogatych w witaminę C i kwasów owocowych znacząco zwiększa przyswajalność żelaza ze zbóż. Warto więc komponować śniadanie według wzoru: pełnoziarniste płatki + kwaśny owoc + dobre źródło zdrowego tłuszczu, np.: płatki owsiane zwykłe + kiwi + orzechy włoskie.
  • Mówiąc o śniadaniu, można przyjrzeć się typowym daniom polskim i porównać je z daniami na bazie płatków zbożowych, np. jajecznica na maśle, parówki z ketchupem i bułką czy kanapki z masłem i dżemem vs. owsianka z jabłkiem/kiwi z orzechami. Dwie pierwsze propozycje to potrawy o dość dużej zawartości cholesterolu, nasyconych kwasów tłuszczowych, a także soli, co jest niewskazane w dietoprofilaktyce i dietoterapii m.in. chorób układu krążenia. Z kolei kanapka z dżemem to danie o wysokim IG, co jest niekorzystne z punktu widzenia diabetyków, ale także osób z insulinoopornością. Owsianka wydaje się tu zdecydowanie najkorzystniejszą propozycją.

Analizując powyżej przedstawione korzyści stosowania płatków zbożowych na śniadanie, nasuwa się pytanie – a może warto po nie sięgać także o innej porze dnia? Oczywiście, że warto!  Uzyskuje się podobne zdrowotne korzyści.

  • Na II śniadanie czy podwieczorek można dodać do smoothie odrobinę płatków zbożowych, a zwiększy się indeks sytości dania.
  • Desery na bazie płatków to już klasyka, z której warto częściej korzystać. Kulki mocy, ciasteczka owsiane, owsiana kruszona na pieczonych owocach, lekkie owsiane tiramisu na bazie jabłek i jogurtu to tylko kilka rewelacyjnych pomysłów na wykorzystanie pełnoziarnistych płatków.
  • Również w obiedzie znajdzie się miejsce na płatki śniadaniowe, np. panierka z płatków owsianych do kotletów, krokietów, nuggetsów doda nie tylko cennego błonnika i składników mineralnych, ale także polepszy teksturę, nadając więcej chrupkości.
  • Płatki owsiane błyskawiczne lub jaglane to zamiennik czerstwej bułki w mielonym, pulpetach czy klopsach.

Biorąc pod uwagę to, jak szerokie może być zastosowanie płatków śniadaniowych, możemy użyć w stosunku do nich określenia płatki całodniowe!

No Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user easymealstheme6.