POROZMAWIAJMY O BŁONNIKU!

Dzisiejszy konsument coraz częściej zwraca uwagę na to, aby wraz z codzienną dietą dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Składnik, na który szczególnie zwracają uwagę to błonnik pokarmowy. Wielu konsumentów sięga nawet po suplementy diety, które uzupełniają dietę w ten składnik. Jak to jest z tym błonnikiem?

W badaniu dotyczącym świadomości żywieniowej Polaków aż 80% respondentów oceniło, że odżywia się zdrowo lub raczej zdrowo. Warto jednak nadmienić, że analizując praktyczne wykorzystanie posiadanej wiedzy, sytuacja wygląda nieco inaczej np. jedynie 5% pytanych spożywa warzywa kilka razy dziennie, co jest sprzeczne z zasadami, chociażby piramidy żywieniowej. Z kolei aż 47% respondentów sięga po ryż lub kaszę kilka raz w tygodniu, co jest stosunkowo dobrym wynikiem (wg raportu CBOS, 2019).  

Wybiórcza wiedza konsumenta 

Niemniej jednak wybierając produkty zbożowe coraz częściej uwagę przyciąga zawartość błonnika pokarmowego w danym produkcie. Co ciekawe, konsumenci chętnie szukają produktów bogatych w włókno pokarmowe, nie zważając często na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych w danym produkcie, soli czy dodatków do żywności. 

Jak wiadomo to rynek dyktuje pewne zasady dostępności produktów i ich rozwój. Dlatego też bardzo często możemy się spotkać z produktami-paradoksami np.:  

  • płatki wzbogacone w błonnik pokarmowy z olbrzymią dawką cukrów prostych, które dedykowane są osobom na dietach redukcyjnych, 
  • ciasteczka wzbogacone w błonnik pokarmowy rozpuszczalny w wodzie mający korzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi, ale bogate w szkodliwe tłuszcze trans lub nasycone kwasy tłuszczowe, który zdrowotny efekt włóka w dużej mierze niwelują itd. 

Błonnik pokarmowy – składnik warty zachodu 

Trudno się dziwić, że błonnik pokarmowy coraz częściej jest zauważany. Odgrywa on bardzo istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Respondenci zapytani o benefity, jakie przynosi błonnik pokarmowy wymieniają najczęściej: ułatwienie procesów trawiennych, redukcja masy ciała, obniżenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia i cukrzycy typu II. Ponadto można jeszcze dodać: 

  • Oprócz samego ułatwiania procesów wypróżniania, błonnik wpływa korzystnie na oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. 
  • Daje na dłużej uczucie sytości i wpływa tym samym na poprawę parametrów glikemii, a także niewątpliwie ułatwia prowadzenie diety redukcyjnej. Warto jednak dodać, że samo wprowadzenie dodatkowej porcji błonnika do jadłospisu nie spowoduje spadku masy ciała. Konieczny jest ujemny bilans energetyczny diety, aby uzyskać efekt odchudzania. 
  • Wpływa korzystnie na normalizację lipidów we krwi, gdyż pochłania cholesterol, który zostaje wydalony z organizmu. 
  • Wpływa korzystnie na rozwój mikrobioty jelitowej, dając pożywkę dobrym drobnoustrojom. Warto przy okazji wspomnieć, że mikrobiota jelitowa ma także znaczenie w budowaniu prawidłowej odporności organizmu czy nawet wpływa korzystnie na samopoczucie i nastrój. 
  • Wiele innych. 

Wielu producentów żywności wykorzystuje różne źródła błonnika, aby zwiększyć jego ilość w produktach. Przykładem takiego korzystnego działania jest dodatek błonnika owsianego, inuliny, otrąb owsianych czy pszennych, a także pektyn pochodzących z owoców. Projektując nowe produkty warto zwrócić uwagę producentów na to, aby finalny produkt opatrzony – zgodnie z prawem – oświadczeniem żywieniowym lub zdrowotny faktycznie miał szanse korzystnie wpłynąć na organizm konsumenta, a nie tylko na wyniki sprzedaży. 

Piśmiennictwo:  

– https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_106_19.PDF dostęp 10.2020r. 

– raport Mintel Patent insight: dietary fibres in food and drinks 2020r. 

No Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user easymealstheme6.