Przekąski dla pięknej i zdrowej skóry

Skóra to organ, na którym bardzo szybko pojawiają się niedoskonałości, wynikające z błędów żywieniowych. Dlatego też – jeśli myślimy o urodzie – powinniśmy większą uwagę skierować na pewne modyfikacje w codziennym jadłospisie i zaplanować odpowiednie przekąski wspierające urodę.

Białko

Do procesów regeneracyjnych niezbędne jest białko. Badania pokazują, że spożywamy jednak za dużo białka pochodzącego od zwierząt, a za mało tego roślinnego. Idealnym modelem jest tu kuchnia śródziemnomorska, która łączy w sobie dobrodziejstwa ryb i warzyw strączkowych, dostarczając tym samym odpowiednich ilości protein.

Mówiąc o białku pochodzącym z roślin, warto nadmienić, że najlepiej organizm wykorzystuje warzywa strączkowe w połączeniu z pełnoziarnistymi zbożami. Tak dobrany duet można m.in. znaleźć w Lunch Mix z soczewicą. Sprawdzą się także wafle zbożowe z hummusem czy wegański smalczyk z białej fasoli na pełnoziarnistym pieczywie – idealne na przekąskę na drugie śniadanie czy podwieczorek.

Źródłem białka są też produkty mleczne. Jednak ich zbyt duże spożycie może powodować nadmierne wydzielanie sebum, a tym samym – nasilać zmiany trądzikowe. Dlatego też osoby ze skłonnością do wyprysku nie powinny nadużywać nabiału, a proteiny powinny czerpać w większości z innych produktów.

Tłuszcze

Najzdrowszym tłuszczem dla skóry (ale nie tylko) są tłuszcze nienasycone – a w szczególności tłuszcze z rodziny omega-3. Zmniejszają one stany zapalne, a tym samym wpływają korzystnie na urodę. Znajdziemy je w tłustych rybach, ale też w orzechach (szczególnie w orzechach włoskich), siemieniu lnianym czy morskich algach. Aby realizować dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3, warto mieć nawyk dodawania orzechów do owsianki, do jogurtu, a także o wybieranie produktów z dodatkiem siemienia lnianego np. domowego muesli czy też Lunch Mix z kaszą jęczmienną, który został wzbogacony właśnie w len.

Mówić o tłuszczach nie sposób nie podkreślić, że nasycone kwasy tłuszczowe, a także tłuszcze trans mają negatywny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Dlatego też i w tym wypadku szczególnie polecany model odżywiania to styl śródziemnomorski, w którym ilość niezdrowych tłuszczy jest znacząco niższa niż w kuchni polskiej. Przekąski w stylu chipsów, paluszków czy kruchych ciasteczek z utwardzanym olejem zdecydowanie trzeba odrzucić.

Węglowodany

W ostatnim czasie coraz bardziej podkreśla się rolę mikroflory przewodu pokarmowego na zdrowie człowieka, w tym na skórę. Aby skład mikrobiomu człowieka był prawidłowy oraz wspierał zdrowie i urodę, należy spożywać produkty bogate w błonnik pokarmowy. Dlatego też produkty takie jak dziki ryż, kasza gryczana, pęczak, ale także płatki owsiane czy jęczmienne są idealnym rozwiązaniem, aby prawidłowo odżywiać dobre bakterie jelitowe, a te będą wspierać naszą urodę (i nie tylko). Można też sięgać po przekąski w stylu domowych ciasteczek owsianych z dodatkiem siemienia lnianego czy nawet słodkie śliwki pod niesłodzoną owsianą kruszonką.

Warto także zaznaczyć, że dieta wysokocukrowa, mocno przetworzona, o wysokim indeksie glikemicznym będzie działała przeciwnie, gdyż potencjał zapalny diety znacząco się zwiększy, a tym samym skłonność do np. wyprysków i innych stanów zapalnych będzie większa.

Składniki mineralne

Żelazo i cynk to składniki mineralne, które również wpływają korzystnie na urodę. Cynk wspomaga produkcję kolagenu w skórze, a więc ma wpływ na spowolnienie procesów starzenia się skóry, a także na jej prawidłową regenerację. Ma też właściwości antyoksydacyjne. Żelazo z kolei odpowiada za transport tlenu po całym organizmie. Jego niedobór związany jest z suchością skóry i włosów, łamliwością włosów i paznokci, zaczerwieniem skóry, a nawet pokrzywką.

Źródłem żelaza są produkty mięsne, ryby, ale także zielone warzywa czy pełnoziarniste zboża. Aby żelazo roślinne (zwane niehemowym) lepiej się przyswajało, należy łączyć je w jednym posiłku z witaminą C, np. kaszę jaglaną połączyć z warzywami i natką pietruszki albo – w wersji słodkiej – z truskawkami i pieczonym jabłkiem.

Cynk z kolei znajdziemy w produktach mięsnych, rybach i owocach morza, ale także w kaszy gryczanej, warzywach strączkowych i pestkach dyni.

Co jeszcze ważne?

Pisząc o urodzie należy wspomnieć także o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Woda jest bowiem najlepszym kosmetykiem, gdyż najlepiej nawilża, ale też najlepiej odprowadza niepotrzebne metabolity z organizmu. Aby opóźnić procesy starzenia się, konieczny jest duży udział związków o działaniu antyoksydacyjnym, np. witamina C, E i inne. Dlatego codzienna dieta powinna być mało przetworzona, bogata w związki odżywcze i urozmaicona. Dobrym jej zobrazowaniem jest talerz zdrowego żywienia.

No Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user easymealstheme6.