Ryby – czy tylko na święta i w piątki?

Spożycie ryb w okresie świątecznym z reguły bardzo wzrasta. Nic dziwnego – święta Bożego Narodzenia, to przecież karp, śledź, a także łosoś i inne rybne smakołyki. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że produkt ten mogłyby pojawiać się częściej w naszym jadłospisie, a nie tylko od święta.

Jakie są zalecenia?

Zaleca się spożywanie 2 porcji ryb w ciągu tygodnia. Może to być ryba tzw. obiadowa, a więc np. dorsz pieczony z warzywami podany np. na Lunch Mixie z ryżem, ale także dodatek rybny do zimnych dań np. sałatka na bazie różnego rodzaju sałat z wędzonym łososiem.

Dlaczego ryby są tak ważne?

Ryby – szczególnie te tłuste – są źródłem cennych kwasów omega-3, które mają bardzo szerokie oddziaływanie na organizm człowieka. Uważa się, że mogą wpływać m.in. korzystnie na odporność, urodę i prawidłową pracę układu nerwowego. Poza tym są dobrym źródłem pełnowartościowego białka.

Dietetycy zalecają, aby ograniczać mięso i przetwory mięsne (przede wszystkim mięsa czerwone) i zastąpić je rybami.

Jak podawać ryby?

W rozmowach z konsumentami daje się odnieść wrażenie, że wielu z nich nie zna dobrej metody przygotowania ryby, aby smakowała całej rodzinie. Najczęściej ją smażą, bo nie znają innych przepisów.

Poniżej przedstawiono kilka metod na rybę w nowej odsłonie:

  • Pulpety rybne z sosem koperkowym podane na ryżu parabolicznym -> przygotowanie pulpetów podobne, jak tych tradycyjnych – mięsnych.
  • Gołąbki z dorszem i mieszanką Lunch Mix z kaszą gryczaną polane sosem pomidorowym -> przygotowanie farszu podobne jak w mięsnym odpowiedniku.
  • Sałatka na bazie świeżych liści sałaty (mieszanki sałat) z tuńczykiem z puszki i ugotowanego i schłodzonego Lunch Mixu z kaszą jęczmienną.
  • Pasta z białego sera i szprotek/sardynek w oleju rzepakowym/oliwie z oliwek z kiełkami brokułu podane na waflach zbożowych.
  • Dodatek sardeli, czarnych oliwek i natki pietruszki do mieszanki ryżu dzikiego i parabolicznego.
  • Cukinia nadziewana kuskusem z tuńczykiem z puszki.

Możliwości na przemycania ryb jest bardzo wiele. Warto korzystać z gotowych i sprawdzonych przepisów, np.:

No Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user easymealstheme6.