Anatomia zdrowego...

Zdrowie i dieta

27.06.2018

KULINARNE PREDESTYNACJE KASZY GRYCZANEJ

Kasza gryczana to prawdziwa dietetyczna perła – nadaje wyrazistości daniom, a także dodaje zdrowia jadłospisom. Powinniśmy czerpać z jej dobrodziejstw jak najczęściej.

Znana jest w środkowo-wschodniej Europie od wieków (za początek kultywowania gryki przyjmuje się XV wiek). Zajadali się nią polscy królowie. Obecnie szeroko dostępna w każdym sklepie. Jednak w krajach zachodnich do niedawna można było ją kupić jedynie w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością. Trudno się dziwić, bo kasza gryczana charakteryzuje się olbrzymim potencjałem zdrowotnym, ale także może wprowadzać zupełnie nowy smak w tradycyjnych daniach. Co ciekawe, na innych kontynentach kasza gryczana jest zupełną rzadkością.

 

ZASTOSOWANIE KASZY GRYCZANEJ

Kasza gryczana krakowska najczęściej pojawia się w recepturach jako dodatek do gulaszu, dodatek do zup. Można ją przygotować w formie ugotowanej z tłuszczem i solą uformowanej w kostkę.

 

Grubsza kasza gryczana palona lub biała to częsty dodatek do dań z sosami – głównie do gulaszów mięsno-warzywnych. Ostatnio jednak coraz częściej (szczególnie kaszę niepaloną) można ją spotkać w wersji na słodko z owocami w postaci pożywnej gryczanki.

 

Nadziewane warzywa takie, jak papryka, cukinia, kabaczek także idealnie komponują się z mocną w smaku kaszą gryczaną. Mogą to być dania zarówno mięsne, jak i z powodzeniem wegetariańskie.

 

W kuchni polskiej kaszę gryczaną dodaje się także do kaszanki (a także śląskiego krupnioku), przygotowuje się z niej kotleciki gryczane typowe dla Mazowsza, a także gołąbki nadziewane kaszą gryczaną i leśnymi grzybami czy pierogi z kaszą i twarogiem pojawiające się w wielu regionach Polski.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z dietetykiem Ewą Ceborską-Scheiterbauer.

KASZA JAGLANA - POWRÓT NA KUCHENNE STOŁY W WIELKIM STYLUKUSKUS – Z CZYM NAJLEPSZY?


Produkty

Kasza Gryczana

Kasza Gryczana

KUP

Brak Odpowiedzi do "KULINARNE PREDESTYNACJ..."

Skomentuj:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *