Anatomia zdrowego...

O blogu

Uważamy, że podstawą dobrego samopoczucia jest odpowiednia i zrównoważona dieta, dlatego od lat dbamy o to, aby nasze produkty składały się tylko z tego, co najlepsze. Nie bez powodu naszym hasłem przewodnim jest Zdrowa Radość Życia.

O blogu

Zdrowa Radość Życia, która przejawia się w naszych codziennych wyborach, trosce o jakość życia i w ciągłej dbałości o zdrowie, dobre samopoczucie i przyjemność smaku. Przejawem tego podejścia jest również nasz blog, który powstał, abyśmy mogli podzielić się z Wami wartościami, które towarzyszą nam na co dzień.

Specjalnie dla Was rozłożyliśmy dania na czynniki pierwsze i stworzyliśmy anatomię zdrowego posiłku, na którą składają się przepisy na zdrowe i pożywne dania, cenne informacje o odżywianiu, jak i przydatne lifehacki, które ułatwią Wam kuchenne podboje. Nasze artykuły przygotowaliśmy w konsultacji z dietetyczką, która dba o to, aby zamieszczane przez nas treści były nie tylko ciekawe, ale i stanowiły wartościowe źródło wiedzy. Zadbaliśmy również o wasz jadłospis, bo każdy publikowany przepis to swoiste kulinarne dzieło sztuki, które powstało na potrzeby naszej anatomii. Proponowane przez nas dania są nie tylko pyszne, ale i udowadniają, że zdrowe nie znaczy nudne.

To jeszcze nie wszystko! Znajdziecie tu również treści, które pozwolą Wam oderwać się od codziennych obowiązków i poczuć zdrową radość życia, która nam przyświeca. W końcu, w zdrowym ciele, zdrowy duch.

Co tu dużo pisać, zachęcamy do lektury!

NASI EKSPERCI:

PiOTR KUCHARSKI KUCHARZ, AUTOR, PREZENTER DD TVN, CEO „STUDIO KULINARNE”

PiOTR KUCHARSKI KUCHARZ, AUTOR, PREZENTER DD TVN, CEO „STUDIO KULINARNE”

Piotr Kucharski to kucharz, który z niejednego pieca chleb jadł. A to choćby dlatego, że wypiek chleba jest tradycją w jego w rodzinie od przeszło 80 lat. Poznać go mogliście jako zwycięzcę programu „Gotuj o wszystko” lub na antenie Dzień Dobry TVN, gdzie prowadzi kącik kulinarny, w którym gotuje, doradza i podpowiada, co robić, by wszystko, co przygotowujemy było lepsze niż pyszne.

Od czterech lat prowadzi warsztaty kulinarne we własnym „Studiu Kulinarnym” we wrocławskim Browarze Mieszczańskim, w którym największym powodzeniem cieszą potrawy zdrowe i nie nudne.

Piotr Kucharski jest także dumnym ojcem. Ma dwóch synów, którzy tak przepadają za daniami taty, że, podobno, już teraz próbują swoich sił w kuchni – oczywiście pod okiem ich prywatnego mistrza.

EWA CEBORSKA-SCHEITERBAUER DIETETYK

EWA CEBORSKA-SCHEITERBAUER DIETETYK

Ewa Ceborska-Scheiterbauer to dietetyk, który wie co dobre. Oprócz wyczucia smaku, posiada akademicką wiedzę i zbierane przez lata doświadczenia w zakresie żywienia, dzięki którym opracowywane przez nią dania i diety zawierają kompletny zestaw składników odżywczych.

Ukończyła SGGW na Wydziale Żywienia Człowieka i od 9 lat prowadzi z licznymi sukcesami Poradnię Dietetyczną Food&Diet. Jej przepisy na zdrowe i pyszne jedzenie są łatwe w przygotowaniu i doskonale spełniają stawiane przed nimi cele. Swoją wiedzę i doświadczenie przekuła w sukces zawodowy – opiekowała się działem eksperckim onet.pl,abczdrowie.pl. Wielokrotnie gościła w programach telewizyjnych (m. in. na antenie TVP, TVN, TVN 24, TVN Style), gdzie jako ekspert podpowiadała i pomagała znajdować optymalne rozwiązania stawianych przed nią wyzwań. Na łamach Urody, Shape’u, Życia Warszawy, Dobrych Rad oraz wielu innych radziła, jak zmieniać nawyki żywieniowe i co zrobić, by zdrowa dieta stała się źródłem codziennej przyjemności.

Jest głodna wiedzy i zawsze ma apetyt na więcej.
Chętnie i często uczestniczy w konferencjach naukowych, sympozjach oraz warsztatach z zakresu dietetyki. Zdobytej wiedzy nie chowa w spiżarni, a z prawdziwą pasją przekłada na warsztaty, zajęcia dla dzieci, przepisy i indywidualne konsultacje – wszystko to po to, by każdy otrzymał poradę w jak najbardziej apetycznej formie.