Anatomia zdrowego...

Zdrowie i dieta

13.03.2019

Owies w bezcukrowych owsiankach Kupca

Zastanawiacie się, jakie właściwości ma owies i czy warto uwzględnić go w swojej diecie? Jeśli tak, to przeczytajcie nasz artykuł!

Dlaczego owies jest tak cenny?

Jednym z rodzajów błonnika pokarmowego w ziarnach owsa jest rozpuszczalny błonnik – beta-glukan, który charakteryzuje się wieloma cennymi właściwościami. Może on korzystnie wpływać na regulację stężenia cholesterolu we krwi, a także przyczyniać się do obniżenia stężenia glukozy w organizmie.

Ponadto beta-glukan po połączeniu z wodą tworzy charakterystyczne żele, które działają dobroczynnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego, a także mogą poprawiać równowagę mikrobiologiczną w świetle jelit, będąc pożywką dla dobrych bakterii.

Płatki owsiane są także źródłem  witaminy B1, B6 oraz składników mineralnych, takich jak: żelazo, cynk, wapń i magnez. W owsie znajdziemy także krzemionkę, która wpływa dobroczynnie na kondycję skóry, paznokci i włosów.

Warto także wiedzieć, że owies jest zbożem bezglutenowym, a więc znajduje zastosowanie w diecie osób z celiakią, a także w innych nietolerancjach glutenu.

Owies wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej [1]

Również Tradycyjna Medycyna Chińska doceniła dobroczynne działanie owsa. Przykładowo –  owsianki świetnie sprawdzają się u osób osłabionych, z niedoborami, a więc np. podczas choroby czy w okresie rekonwalescencji.

Ziarna owsa są także wykorzystywane w profilaktyce infekcji sezonowych, co może mieć olbrzymie znaczenie w porach przejściowych, jak wiosna czy jesień, kiedy to jesteśmy narażani (a w szczególności dzieci i osoby starsze) na choroby górnego odcinka przewodu oddechowego.

Owsianki bez cukru i laktozy

Nowe owsianki Kupca są słodzone ksylitolem, a więc związkiem, który nadaje przyjemnie słodki smak daniu, a jednocześnie nie wpływa niekorzystnie na stan zębów (w przeciwieństwie do wszechobecnej sacharozy).

Co ważne, ksylitol nie ma znaczącego wpływu na zwiększanie się stężenia glukozy, co oznacza, że mogą go stosować osoby z cukrzycą lub osoby nią zagrożone. Owsianki (z wyjątkiem czekoladowej) mają także dodatek owoców liofilizowanych, które nadają potrawie przyjemny, lekko kwaskowaty, świeży posmak.

Dla kogo szczególnie rekomendowane są nowe owsianki od Kupca?

  • jako propozycja śniadania dla dzieci po 3 roku życia, aby uzupełnić dietę w błonnik pokarmowy, dostarczyć nieco owsa, a jednocześnie nie zwiększać ilości cukru w jadłospisie,
  • jako propozycja na II śniadanie lub podwieczorek dla młodzieży, której zapotrzebowanie energetyczne w ciągu dnia jest bardzo duże, a owsianka nadałaby się idealnie jako zdrowa przekąska,
  • dla kobiet w ciąży, które są w większym stopniu narażone na powstawanie cukrzycy ciążowej, a jednocześnie ich potrzeby żywieniowe w czasie tych 9 miesięcy są dość wysokie,
  • dla osób starszych, których trawienie często nie przebiega tak wydajnie, jak kiedyś. Jednocześnie szczególnie w diecie seniorów należy dbać
    o prawidłowe poziomy cukru i cholesterolu we krwi
  • dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wygodę, zdrowie.
[1]Pitchword P. Odżywianie dla zdrowia – Tradycje wschodnie i nowoczesna wiedza o żywieniu, Wyd. Galaktyka, 2013, str. 532
Śniadanie mistrzów, czyli 13 ciekawostek o śniadaniachCzym jest clean label?


Produkty

Produkty śniadaniowe bez cukru i laktozy

Produkty śniadaniowe bez cukru i laktozy

KUP

Brak Odpowiedzi do "Owies w bezcukrowych o..."

Skomentuj:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *