Lekkie potrawy z produktów Kupca – sycące i zdrowe

Lato już coraz wyraźniej puka do naszych okien. Wraz z nim pojawia się chęć na nieco lżejsze menu, które będzie nie tylko smaczne, ale także korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

Wielu osobom latem najłatwiej jest stracić niechciane kilogramy, które pojawiły się przez chłodniejsze miesiące. Dlatego też warto wykorzystać ten okres, aby zatankować witaminy i składniki mineralne i stracić kilka centymetrów w obwodach.

Dania z niskim IG

Dania charakteryzujące się niskim indeksem glikemicznym to odpowiedź na pytanie: jak jeść, aby było lekko, zdrowo, ale jednocześnie sycąco. Niskim IG charakteryzują się niektóre produkty zbożowe, wśród których są kasza jęczmienna pęczak, dziki ryż, pełnoziarnisty ryż basmati czy bulgur. Te produkty warto wykorzystywać na przykład jako bazę do obiadu.

Tak samo śniadanie powinno być oparte o produkty o niskim IG. Idealnie polecają się tu: płatki owsiane, płatki orkiszowe, ale także otręby owsiane czy pszenne. Warto wiedzieć, że czym bardziej przetworzony produkt zbożowy, tym jego IG jest wyższy. Dlatego też płatki podajmy na surowo, na przykład z jogurtem, a nie gotowane.

Nie zawsze da się wykorzystywać jedynie jedzenie o niskim IG. Jest wiele wartościowych produktów, które mają IG sklasyfikowany jako średni, jak na przykład kasza gryczana czy brązowy ryż. Komponując menu, warto zwrócić uwagę, aby dania były tak skonstruowane, aby produkty o średnim IG połączone były z produktami o niskim IG. Takim przykładem jest kasza gryczana z pastą z bakłażana i z pomidorami.

Dodatek świeżych sezonowych produktów

Bardzo ważnym elementem diety są warzywa i owoce. W czerwcu zaczynają się pierwsze plony, z których warto korzystać, na przykład:

  • truskawki jako dodatek do porannej owsianki z jogurtem;
  • truskawki jako podstawowy składnik koktajlu mlecznego (do takiego koktajlu warto także dodać otrąb owsianych – zyskamy w ten sposób nieco więcej błonnika, ale także poziom cukru we krwi po posiłku będzie wzrastał wolniej);
  • szparagi z czosnkiem jako dodatek do ryżu basmati;
  • rzodkiewki jako podstawowy składnik twarożku wiosennego;
  • świeża sałata jako baza do sałatki obiadowej, którą możemy wzbogacić ugotowaną wcześniej kaszą pęczak;
  • leczo z cukinii, papryki i pomidorów podane na kaszy czy ryżu.

Pamiętajmy o białku

Wraz ze wzrostem temperatur na dworze, mniej chętniej sięgamy po mięsa i ryby. Może to i słusznie… ale pamiętajmy o tym, aby jednak zadbać o dobre źródło białka. Jest nam ono niezbędne, a przy tym daje na dłuższej uczucie sytości. Możemy je czerpać z produktów roślinnych. Najlepszym źródłem białka roślinnego są warzywa strączkowe, takie jak fasola, groch, soczewica, ciecierzyca i inne. Najlepiej, gdy są one w wersji suchych ziaren, które należy namoczyć i odpowiednio ugotować.

Aby uzyskać lepsze wykorzystanie białka z warzywa strączkowych, należy je łączyć (najlepiej w jednym posiłku) z produktami zbożowymi, na przykład:

  • pasta z białej fasoli z suszonymi pomidorami, jako dodatek do kanapki na bazie chleba razowego;
  • pasta z zielonego groszku i świeżej mięty, jako dodatek do wafli zbożowych;
  • gulasz warzywny z fasolą zamiast mięsa podany na kaszy jęczmiennej;
  • Lunch Mix z soczewicą, jako baza do dowolnych warzyw.

A co na deser?

Desery latem to prosta sprawa. Najlepiej sprawdzają się w tym wypadku świeże, sezonowe owoce, które są lekkie i orzeźwiające z dodatkiem domowego musli typu crunch na bazie płatków owsianych czy nawet kaszy gryczanej białej.

No Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user easymealstheme6.