Maj – ostatni dzwonek, sesja, czyli jak jeść, aby się skupiać

Matury, sesja na studiach, ostatnie zaliczenia w szkole…  Czy można coś pozmieniać na talerzu, aby efekty naszej pracy przy biurku przychodziły łatwiej? Otóż można wprowadzić kilka modyfikacji w menu, aby uzyskiwać lepsze skupienie i koncentrację.

Zacznij od śniadania

Śniadanie budzi nas po nocnej przerwie do działania. Nie musi być ono od razu po wstaniu. Możemy odczekać 1,5h aż będziemy głodni i zjemy je z przyjemnością.

Pierwszy posiłek warto zacząć od surowych warzyw. Wówczas gospodarka węglowodanowa będzie znacząco lepsza niż po słodkim śniadaniu. Zastosuj technikę: najpierw surowe warzywa np. pomidorki koktajlowe, surowa marchewka, papryka, a następnie śniadanie główne np. kanapki na bazie chleba razowego z hummusem i dodatkami, jajecznica z pomidorami, omlet z dodatkiem kaszy gryczanej itd.

Możesz tez sięgnąć po lekko słodkawe śniadania np. owsianka ze świeżymi owocami i orzechami. Najpierw zjedz jednak surowe warzywa.

Nie lubisz śniadań, nie masz na nie chęci rano? Przyjrzyj się czy kolacja nie była zbyt obfita, zrób 10 minutowy poranny rozruch. To powinno pomóc, aby nabrać apetytu.

Regularność posiłków

Kolejna kwestia to regularność posiłków, a właściwie odstępów pomiędzy nimi. Nie dopuszczaj do powstawania wilczego głodu. Zaplanuj posiłki co 4h i trzymaj się tego schematu. Jeśli bardzo nie masz czasu na przerwę, możesz sięgnąć po Owsiankę z owocami tropikalnymi Koncentracja. Staraj się nie jeść przy biurku. Niech posiłek będzie pretekstem do nawet krótkiej przerwy.

Nawadniaj się

Pomiędzy posiłkami nawadniaj się wodą, herbatami np. owocowymi, ale bez dodatku cukru. Nie podpijaj też co chwilę kawy z mlekiem. Może to bowiem powodować niepotrzebne podbijanie poziomu insuliny we krwi. Pamiętaj o tym, że odpowiednie nawodnienie to wydajna praca układu nerwowego, a niewielki deficyt płynów objawia się znaczącym ubytkiem umiejętności dobrej koncentracji.

Jakość posiłków

Przynajmniej trzy posiłki w ciągu dnia powinny był pełnowartościowe, a więc powinny dostarczać białka, węglowodanów złożonych i zdrowych tłuszczów. Dodatkowo powinny charakteryzować się niskim IG, aby nie powodować skoków stężenia glukozy we krwi. Takie gwałtowne spadki poziomu cukru związane są często z nadmierną sennością.

  • Wykorzystaj pełnowartościowe białko. Szczególnie cenna jest tu tłusta ryba, która dodatkowo dostarczy ci kwasów oenga-3.
  • Wykorzystaj pełnoziarniste zboża – szczególnie korzystny będzie tu pęczak, kasza gryczana gotowana na sypko, brązowy, pełnoziarnisty ryż, a także inne zboża ugotowane, schłodzone i spożyte na zimno. Na śniadanie polecają się płatki owsiane pełnoziarniste, orkiszowe, a także żytnie.
  • Pamiętaj o warzywach i owocach. To źródło błonnika i witamin.

Czas na przerwę

Nawet najtęższa głowa potrzebuje przerwy na odpoczynek i krótki reset. Na pewno wiesz, o której godzinie masz spadek energii i potrzebujesz odejść od biurka. Zaplanuj to wcześniej. Zrób przerwę na spacer, pooddychanie świeżym powietrzem, być może na kawę i niewielki podwieczorek. Możesz też sięgnąć w tym czasie po owsiankę Coś na Ząb z czekoladą i kawą Energia. Będzie to smaczny podwieczorek zamiast kawy z ciastkiem.

No Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user easymealstheme6.