Nowy Rok = nowe nawyki żywieniowe?

Wraz z początkiem nowego roku często podejmujemy decyzję dotyczącą zdrowego odżywiania, schudnięcia, poprawy stanu zdrowia, zwiększenia aktywności fizycznej itd. Jest to poniekąd uzasadnione, ponieważ Święta sprzyjają spożywaniu większych porcji, a okres poświąteczny dojadaniu resztek. Chwilę później hucznie świętujemy Nowy Rok, co daje okazję do nowych postanowień w zakresie poprawy naszego życia czy stylu odżywiania. Nasza dietetyczka podpowiada, jak w nich wytrwać i przekształcić w zdrowy nawyk.

Jak robić postanowienia dotyczące żywienia? 

Przede wszystkim warto wiedzieć, że każda, nawet najdrobniejsza, zmiana ma znaczenie. Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie odżywiały się do tej pory racjonalnie.

Będę więcej pić wody

Więcej płynów spożytych w ciągu dnia, takich jak woda czy owocowa herbata będzie wpływała korzystnie nie tylko na skórę, ale także na pracę mięśni czy koncentrację. Poza tym bardzo często pragnienie mylimy z głodem, a to wiąże się z tym, że sięgamy po kolejną porcję niepotrzebnego w tym przypadku jedzenia. Dlatego też wybierz jedno — nie za trudne, a potem spróbuj zbudować nowy nawyk, który nie będzie się kończył z czasem, ale będzie trwały
i będzie faktycznie wpływał korzystnie na Twoje zdrowie, samopoczucie i wygląd.
Można więc postanowić: rano po obudzeniu — szklanka wody, pomiędzy posiłkami — herbaty owocowe, do posiłków — bez zmian, a na wieczór np. napar z melisy. Łącznie około 1,5-2 litry płynów.

Będę jeść śniadania

„Śniadanie zjedz jak król…” — tylko jak to zrobić, jeśli rano nie odczuwamy głodu? Zjedz mniejszą kolację, a początkowe śniadania zorganizuj tak, aby były niewielkie, np. jogurt naturalny z łyżką płatków owsianych ze świeżymi owocami albo wafel zbożowy z lekkim hummusem i ogórkiem kiszonym — mało, szybko i pysznie! Spróbuj, a z czasem poczujesz, że śniadania robią się dla Ciebie ważne i że trudno bez nich rozpocząć dzień.

Będę jeść więcej kasz

Kasze są niezwykle ważnym elementem diety — dostarczają wielu cennych składników odżywczych, a przy tym w większości są dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Jeśli do tej pory nie jadałeś kasz, postaraj się raz w tygodniu ugotować kilka porcji np. kaszy gryczanej
i wykorzystać ją jako:

  • dodatek do gulaszów,
  • dodatek na zimno do sałatki,
  • dodatek do omleta czy jajecznicy.

Będę jeść mniej słodyczy

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez ciasta, czekolady czy innych łakoci. Jeśli należysz do tej grupy, to może być Ci trudno z dnia na dzień porzucić jedzenie słodyczy. Możesz jednak, zamiast ciastka z kremem sięgnąć po wafel ryżowy oblany czekoladą. Dostarczysz tym samym znacząco mniej kalorii, a także tłuszczów. Pamiętaj także o owocach — to ich brak często potęguje ochotę na słodkie potrawy.

Według różnych badań budowanie nawyku trwa średnio 66 dni. Jeśli zaczniesz od 1 stycznia, to, powinieneś zatem wytrwać w postanowieniach do początku marca. Jest to długi czas jak na realizację wielu dużych postanowień noworocznych. Dlatego też wybierz jedno — nie za trudne i spróbuj zbudować nowy nawyk, który nie będzie się kończył z czasem, ale będzie trwały i będzie faktycznie wpływał korzystnie na Twoje zdrowie, samopoczucie i wygląd.

No Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user easymealstheme6.