O której godzinie zjeść śniadanie?
super easy
Śniadanie – wg definicji PWN to pierwszy posiłek w ciągu dnia. Czy więc możemy nazwać śniadaniem posiłek, który spożywamy po południu? A może to już brunch, czyli połączenie śniadania (breakfast) i lunchu (obiadu)? Można też się zastanowić czy kawa z mlekiem wpita rano jest posiłkiem czy nie jest? Na potrzeby niniejszego artykułu stworzymy własną definicję:
Śniadanie to pierwszy posiłek w ciągu dnia spożyty w niedalekim odstępie czasowym od snu dostarczający więcej niż 50 kcal.
Dyskusja: kiedy więc najlepiej jeść śniadanie?
Badania jednoznacznie pokazują, że pierwszy posiłek powinien być w miarę wcześnie. Dzięki temu kolejne posiłki z reguły są też wcześniej, a to jest korzystniejsze dla zdrowia. Co więcej, spożycie obiadu, czy bardziej by pasowało powiedzieć – lunchu – około godziny 12 jest bardzo korzystne dla utrzymania prawidłowej masy ciała. Czy więc można zacząć dzień od lunchu?
Teoretycznie tak, ale czy warto? Wiadomo bowiem, że pełnowartościowy posiłek, który pojawia się przed szkołą czy pracą sprzyja lepszej koncentracji, a także efektywniejszemu zapamiętywaniu i ogólnopojętej sprawności umysłowej. Pamiętajmy jednak, że nie powinny to być przesłodzone płatki o wysokim indeksie glikemicznym, a zrównoważony posiłek o jak najniższym IG bogaty w błonnik pokarmowy, proteiny, witaminy i składniki mineralne.
Co więcej, badania także wskazują na to, że dobre śniadanie tzn. zarówno smaczne, jak i wartościowe od strony dietetycznej przygotowane na bazie płatków śniadaniowych z niskim IG to niższy poziom hormonu stresu tzw. kortyzolu we krwi. Przekłada się to dodatkowo na lepszy nastrój. Inne badania wskazały, że wartościowe śniadanie miało wpływ na pamięć wzrokową i przestrzenną.
A jakie argumenty są przeciw?
Wydaje się, że warto sięgnąć po śniadanie niebawem po wstaniu, ale są też takie głosy, którym także warto się przyjrzeć:
- Rano nie jestem głodny/a. To po co się zmuszać?
- Nie zjem rano posiłku, to się lepiej wyśpię i poziom kortyzolu sam się obniży.
- Nie zjem rano posiłku, to zaoszczędzę kcal i schudnę.
- Rano przyjmuję leki, po których musze zrobić 1h przerwy.
Nie jesteś rano głodny/a? Ogranicz ostatni posiłek, a zyskasz spokojniejszy sen, lepszą regenerację organizmu (w tym wątroby), a także lekki, zdrowy głód rano. Jeśli mimo wprowadzenia tej zmiany, rano nie odczuwasz żadnego głodu, to sięgnij po coś naprawdę niewielkiego. Możesz zamienić sobie śniadanie główne z II śniadaniem i zjeść np. jedynie jogurt naturalny z łyżką płatków owsianych i orzechów.
To prawda, że odpowiednio długi sen z odpowiednio długimi naprzemiennymi fazami REM i NREM jest bardzo ważny dla regeneracji całego organizmu, obniżania poziomu hormonów stresu, lepszej koncentracji itd. Jednak korzyści, aby wstać 5 minut wcześniej i zjeść np. nocną owsiankę (przygotowaną wieczorem poprzedniego dnia) wydają się większe, aniżeli całkowite pominięcie śniadania.
Jeśli rano przyjmujesz leki np. popularne lekarstwo na tarczycę, powinieneś zrobić odstęp min. 30 min., a najlepiej godzinę od przyjęcia leku do pierwszego posiłku (w szczególności, jeśli na śniadanie pijesz też kawę). Zjedz zatem śniadanie po godzinie, ale nie zwlekaj do pory obiadowej, bo szkoda byłoby stracić te benefity, które niesie za sobą spożywanie śniadań.
Czy są sytuacja, kiedy można sobie odpuścić śniadanie?
- Tak. Idziesz na badania na czczo – zastosuj się do zaleceń lekarza lub laboranta.
- Tak. Jedziesz na wakacje i wstałeś w środku nocy, aby zdążyć na pociąg/samolot? Nie zmuszaj się do śniadania ten jeden raz, jeśli nie jesteś głodny. Spożyjesz je o swojej zwyczajowej porze, na spokojnie, będąc już w drodze.
Dodaj komentarz