Dietetyczny grill

Wiosna zdecydowanie kojarzy się z otwarciem sezonu grillowego. Któż z nas nie lubi usiąść w ogrodzie przy dobrym jedzeniu i w doborowym towarzystwie. Niestety typowy polski grill to głównie karkówka, kiełbasa i piwo. Jeśli dołączymy do tego siedzący tryb życia, to po takim sezonie możemy się spodziewać nie tylko dodatkowych kilogramów, ale także wyższego stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Warto? Zważywszy na to, że to są główne czynniki rozwoju poważnych chorób układu krążenia, zdecydowanie warto – ale nieco przebudować menu. Jak więc grillować, aby było przyjemnie i zdrowo?

Zacznijmy od mięsa

Analizę grillowego menu trzeba zacząć od mięsa, bo to ono jest z reguły gwoździem programu. Zamiast karkówki czy kiełbasy, wybierz marynowane mięso kurczaka, indyka lub dobrej jakości kaszankę. Możesz też z powodzeniem grillować ryby, najlepiej te tłuste. Działają one korzystnie na układ krążenia. Pamiętaj jednak o zachowaniu warunków chłodniczych – szczególnie jeśli planujesz rybne menu.

Bardzo atrakcyjną formą dań grillowanych są także szaszłyki mięsno-warzywne, czy warzywno-serowe.

Dodatki na ciepło

Inne produkty, które można włożyć na grill, to sery (np. halloumi), no i oczywiście warzywa, których ilość powinna w dalszym ciągu być spora. Według zaleceń zobrazowanych na talerzu żywieniowym – połowa talerza powinny stanowić warzywa, także na imprezach typu barbecue. Pamiętajmy więc o cukinii, pieczarkach, boczniakach, cebuli, papryce – to warzywa, które nadają się doskonale do upieczenia na grillu.

Dodatki na zimno

Misa świeżej sałaty podanej z lekkim dressingiem to kolejna obowiązkowa pozycja w menu na grilla. Liście sałaty, świeża rzodkiewka, pomidory czy ogórek mogą odświeżyć nieco cięższe dania z grilla, a jednocześnie dostarczają witamin, składników mineralnych, błonnika i zmniejszają nieco gęstość energetyczną posiłku. Ważnym dodatkiem, o którym często się zapomina, są zboża. Z reguły wrzucamy na grill chleb, który później spożywamy. Dość często pieczywo ulega nadmiernemu upieczeniu, co nie jest korzystne dla naszego zdrowia (w mocno dopieczonym chlebie pojawia się akrylamid).

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze ugotowanie pełnoziarnistej kaszy (np. gryczanej) lub brązowego ryżu, schłodzenie ziaren, a następnie wykorzystanie ich jako dodatek do sałatki. Zyskujemy w ten sposób świetne źródło cennego błonnika, który ma także znaczenie w zwiększeniu wydalania nadmiernych ilości cholesterolu, a także wpływa korzystnie na uczucie sytości. Ponadto pełnoziarniste zboża dostarczają wielu witamin i składników mineralnych.

Łakocie

Grill to nie tylko wytrawne dania, ale także desery. Zdecydowanie warto zrezygnować z ciast z tłustymi kremami, które nie tylko podbiją nam dodatkowo cholesterol w diecie, ale także stwarzają większe zagrożenie zatrucia pokarmowego, gdyż z reguły wymagają warunków chłodniczych. Lekka szarlotka z kruszonką z płatków owsianych, murzynek z dodatkiem otrębów pszennych lub owsianych, czy muffiny z owocami to lepsze propozycje, które można przygotować na grilla. Jeszcze zdrowszym rozwiązaniem będzie sałatka owocowa z orzechami, posypana pokruszonymi waflami zbożowymi oblanymi gorzką czekoladą.

Picie Woda podana ze świeżymi owocami i ziołami lub domowa iced tea na bazie zielonej herbaty to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o płyny. Warto przy okazji wiedzieć, że alkohol podany z tłustym mięsem w jednym posiłku, np. karkówka popijana piwem, to krótka droga do stłuszczenia wątroby. Szczególnie, jeśli taka praktyka to sezonowa codzienność.

No Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user easymealstheme6.