MOC JESIENI – WARZYWA I OWOCE SEZONOWE
super easy
Jesienią jemy z reguły cieplejsze i bardziej obfite posiłki. Jak je przygotowywać, by były zdrowe i byśmy po jesienno-zimowej diecie nie wzbogacili się o kilka kilogramów?
Jesień to czas, w którym bardzo często sięgamy po cieplejsze, bardziej treściwe posiłki. Niekiedy robimy to w dość nieumiejętny sposób, dodając do diety zbyt dużo mięsa, a tym samym – tłuszczów. Częściej też sięgamy po słodycze, przez co ilość tłuszczu w naszej diecie robi się zbyt duża. Efektem przezimowania na wiosnę budzimy się z kilkoma kilogramami więcej czy z nieprawidłowymi wartościami lipidogramu.
Zdecydowanie korzystniej dla zdrowia jest gotować na bazie sezonowych warzyw i owoców, warzyw strączkowych, a także wykorzystywać dobrodziejstwa kasz, których obecnie rynek oferuje nam naprawdę dużo. Pamiętajmy o tym, że fakt, że na dworze jest zimno, nie powoduje, że potrzebujemy nagle więcej energii czy tłuszczu. I tak większość dnia spędzamy z reguły w ogrzewanych, ciepłych pomieszczeniach.
Idealne połączenia
Wybór kasz jest olbrzymi: pęczak, kasza jaglana, rozmaite drobniejsze kasze jęczmienne, kasza gryczana w dwóch odsłonach – palona i biała. Łatwo dostępne są także drobniejsze kasze, np. manna czy kukurydziana. Dzięki tak dużemu wyborowi można codziennie jeść kasze i nadal mieć urozmaicony jadłospis.
Kasza to na tyle uniwersalny produkt, że można ją podawać zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Istnieją idealne, jesienne zestawy, które łączą w sobie dobrodziejstwa kasz i sezonowych plonów jesieni.
- Gulasz wegański z ciecierzycą podany na kaszy gryczanej palonej. Klasyka: papryka, bakłażan, przyprawy typowe dla gulaszów mięsnych. Palona gryka podbija smakowitość i nadaje klasycznego charakteru temu wegańskiemu przysmakowi.
- Cukinia/kabaczek nadziewana kaszą jęczmienną z dodatkiem tuńczyka – to danie szczególnie polecane jest na kolację. Kasza dostarcza cennego błonnika i składników mineralnych, ryba – kwasów omega-3 i pełnowartościowego białka, cukinia – witamin i składników mineralnych.
- Tradycyjny krupnik z kaszą jęczmienną z warzywami korzeniowymi to kolejna klasyka, którą możemy śmiało wprowadzić do jesiennego menu. Zamiast wędzonki warto spróbować podsmażyć na oleju wędzone tofu. W tym przypadku uzyskujemy ten sam smak, a ograniczamy spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych.
- Pęczakotto z leśnymi grzybami i natką pietruszki to danie iście jesienne. Po intensywnym grzybobraniu należy się porządna dawka energii, a pęczakotto wydaje się w tym przypadku bardzo trafnym wyborem.
- Klasyczna zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów, ale z dodatkiem kaszy jaglanej, a nie makaronu to propozycja dla każdego (większość ludzi lubi zupę pomidorową). Dzięki tej zamianie ograniczamy spożycie pszenicy, a zwiększamy ilość cennego – szczególnie jesienią – prosa. Można też ugotować pomidorowy krem i przez zmiksowaniem dodać odrobinę czerwonej soczewicy – będzie pożywniej. Dopiero w ostatnim kroku dodajemy ugotowaną wcześniej kaszę.
- Każda kasza smakuje także wybornie jako dodatek do ciepłej jajecznicy czy omletu. Pamiętajmy tylko o dodatku świeżych pomidorów, natki pietruszki, kopru czy nawet kiełków. Dzięki temu uzyskamy w pełni zbilansowany posiłek.
- Kasza jaglana gotowana na mleku (lub napoju roślinnym) z musem śliwkowym i odrobiną cynamonu – danie idealne na śniadanie. Ciepłe, pożywne, dostarcza sporą ilość cennych dla zdrowia składników.
- Budyń jaglany na bazie mleka kokosowego z musem jabłkowo-dyniowym i przyprawami korzennymi – danie idealne na podwieczorek czy deser po obiedzie. Dostarcza przyjemnych doznań smakowych oraz sporą ilość cennego błonnika, który usprawnia trawienie.
Kasze na ciepło to najlepsze rozwiązanie, ale pamiętajmy także o tym, że kasze ugotowane, ostudzone i ponownie podgrzane uzyskują tzw. skrobię oporną, która nabiera charakteru prebiotyków. Warto więc mieć pod ręką zawsze ugotowaną, zimną kaszę w lodówce. Do tego ugotowane, poporcjowane i zamrożone warzywa strączkowe oraz świeże warzywa jesienne i pyszne danie mamy gotowe w kilkanaście minut.
Dodaj komentarz