Warzywa kapustne – nieodkryty potencjał

Warzywa z rodziny kapustnych (a właściwie krzyżowych) to niezwykle ważna w diecie grupa produktów. Należą do nich m.in. wszystkie kapusty, a więc biała, włoska, pekińska, ale także brukselka, brokuły, kalafior itd. Warzywa te dostarczają cenny dla zdrowia sulforafan, który znany jest ze swojego działania antynowotworowego. Poza tym warzywa krzyżowe są źródłem wielu witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Warto więc, aby produkty te zagościły na stałe w naszym codziennym jadłospisie.

Gołąbki – klasyka gatunku

Gołąbki to typowe polskie danie. Zapewne znamy je w wersji zawijanej, jak i tej wersji „dla leniwych” (podane w formie kotlecików kapusty zmieszanej z mięsem i ryżem). Gołąbki polecają się także z innymi zbożami, aniżeli ryż. Smakują wyśmienicie z zestawieniach:

  • Kasza gryczana + grzyby np. mieszanka grzybów leśnych, ale też z pieczarkami.
  • Kasza jaglana + łosoś (świeży lub wędzony).
  • Kasza jęczmienna + mięso mielone z indyka
  • A nawet Lunch Mix z ryżem + soczewica

Można także przygotować gołąbki z kapusty włoskiej po włosku, a więc z dodatkiem fety lub mozzareli i ryżem parbolicznym, oliwkami, kaparami i suszonymi pomidorami.

Inne dania z kapusty

Aby diety była maksymalnie urozmaicona warto eksperymentować dalej z kapustą i zbożami. Możliwości jest to bardzo wiele i tylko wyobraźnia nas ogranicza. Poniżej kilka propozycji:

  • Zupa ze słodkiej kapusty i kwaśnych pomidorów z dodatkiem kaszy jaglanej.
  • Kapuśniak z mieszanki kapusty słodkiej i kiszonej z dodatkiem Lunch mixu z soczewicą.
  • Faszerowana mięsem i bulgurem kapusta krojona niczym tort albo rolada z ryby zawinięta właśnie w liście kapusty.
  • Poszatkowana kapusta pekińska jako dodatek do dań a’la chińszczyzna.
  • Kapusta gotowana z grochem jest dobra nie tylko na święta, ale przez cały rok. Szczególnie dobrze sprawdza się na wiosnę, ale też jesienią.

Nie zapominajmy także o surówkach. Typowy colesław, ale także surówki z marchewką, jabłkiem i olejem rzepakowym to świetny dodatek do każdego wytrawnego dnia.

Dania z innych warzyw krzyżowych

Oprócz samej kapusty mamy też olbrzymi wybór dań z brokułami, kalafiorem, brukselką. To szczególnie warto sięgnąć po przepisy w stylu zapiekanka np. brokuły zapiekane pod kruszonką z płatków owsianych z serem żółtym albo kalafior z zasmażką przygotowaną na bazie otrąb owsianych. Warzywa te smakują oczywiście świetnie po prostu po ugotowaniu podane jako jarzynka czy jako dodatek do sałatek na zimno np. z Lunch Mixem.

Warto wiedzieć

Przygotowując dania z warzyw krzyżowych warto wiedzieć, że mają one działanie wzdymające. Aby ułatwić trawienie zaleca się, aby gotować je w wodzie, bez przykrywki, a nie np. na parze. Pomocne jest też zastosowanie przypraw, które nieco zmniejszą ilość wydzielanych gazów np. kminek do kapusty kiszonej dodaje się głównie w celu poprawienia trawienia.

Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy z niewyrównanymi poziomami hormonów powinny nieco uważać na – szczególnie – surowe warzywa krzyżowe. Być może konieczne będzie nawet ich wykluczenie z diety na jakiś czas, aby łatwiej uregulować poziomy TSH, fT3, fT4.

No Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user easymealstheme6.