ZDROWE ŚWIĄTECZNE DESERY – CZY TO MOŻLIWE?

Okres świąt i karnawału budzi pokusy, by spożywać więcej słodkości. Wiemy jednak jak sprawdzić, by desery zawierały mniej cukru, a wciąż smakowały wyśmienicie!

Przed nami okres świąteczny, a później karnawał. Być może wielu z nas częściej sięgnie z tej okazji po słodkości i łakocie. Psychodietetyka wyraźnie mówi o tym, że dieta na 100% idealna to dieta z reguły dość krótkotrwała. Zdecydowanie korzystniej jest od czasu do czasu robić sobie dietetyczną dyspensę, ale zdrowe nawyki utrzymywać przez długi okres, a najlepiej – całe życie. Warto też w tym celu tak komponować jadłospis, aby zdrowe posiłki stanowiły 80%, a te 20% to miejsce właśnie na odrobinę dietetycznego wykroczenia.

Jak zmieścić się w 20%?

Aby nasze dietetyczne wykroczenie udało się zmieścić w 20% w okresie przedświątecznym, świątecznym i karnawałowym, warto przyjrzeć się przepisom, które chcemy przygotować. Na co zwracamy uwagę i jak możemy modyfikować recepturę deseru?

  • Z ciasta kruchego na mące razowej zabierzmy cukier, ale gotową szarlotkę z dużą ilością słodkich jabłek posypmy delikatnie cukrem pudrem (najlepiej tuż przed samą konsumpcją). Będzie lekka słodycz, ale przede wszystkim dostarczymy także sporą ilość błonnika pokarmowego, który nieco nam spowolni wzrost cukru we krwi po posiłku.

Takie dodawanie cukru pudru tuż przed spożyciem danego deseru pozwala nam także modyfikować ilość cukru w konkretnej porcji – osoby bardziej aktywne mogą spożyć nieco słodszy deser, a osoby z przeciwwskazaniami – mogą zdecydować o ograniczeniu czy nawet całkowitej rezygnacji z dosłodzenia.

  • Do makowca zróbmy własną masę makową z suszonymi owocami, mielonymi orzechami i odrobiną miodu. Całe ciasto możemy, zamiast smarować grubą warstwą lukru, delikatnie oprószyć cukrem pudrem. Taka zamiana może nam pozwolić „oszczędzić” nawet 50 kcal na porcji.
  • Ciasta na bazie fasoli to dość nowoczesny pomysł, ale już się doskonale przyjął w wielu domach. Brownie z czerwonej fasoli czy cytrynowa, lekko wilgotna baba z białej fasoli, mają dodatek cukru, ale ich bazę stanowią warzywa strączkowe, które są źródłem błonnika pokarmowego, a tym samym spowalniają przyswajanie cukrów prostych.
  • Nie lubisz fasoli i razowej mąki? Dodaj do ciasta nieco pełnoziarnistych płatków owsianych, które są doskonałym źródłem błonnika i nieco podniosą zdrowotność twojego deseru.
  • Innym – nieco mniej świątecznym – daniem są naleśniki, które w wielu domach – szczególnie z dziećmi – pojawiają się kilka razy w tygodniu. I znów warto zamienić słodki serek waniliowy ze środka na serek naturalny, a cały naleśnik można delikatnie oprószyć gorzkim kakao i odrobiną cukru pudru. Suma summarum wyjdzie nam mniej cukru niż w tradycyjnym naleśniku z serem.

Jak widzimy, czas na MAŁE CO NIECO może być także wkomponowany w zdrowy jadłospis. Warto jednak tak modyfikować przepisy – szczególnie w okresie świątecznym – aby nieco ozdrawiać nasze ciasta i desery.

No Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user easymealstheme6.