Grzyby – fakty i mity jesienną porą

Na świecie istnieje ponoć około 14 tysięcy gatunków grzybów. Uważa się, że około 2 tysięcy
z nich jest jadalnych, natomiast w UE dopuszcza się do spożycia 40 gatunków. Wielu z nas lubi wybierać się na grzybobranie, a dla wielu rodzin jest to wręcz coroczna tradycja. Wokół grzybów rodzi się wiele pytań, mitów, prawd i półprawd. Najciekawsze z nich skonsultowaliśmy z naszą dietetyczką.

Czy to prawda, że grzyby są zdrowe?

PRAWDA, ale…

Po pierwsze, grzyby muszą być na 100% sprawdzone pod względem bezpieczeństwa. W Polsce do najpopularniejszych wśród tych zbieranych w lesie należą: prawdziwek, koźlarze (czerwony, babka), podgrzybek brunatny, gąska zielona, maślak zwyczajny, kurki i rydze. Pamiętajmy o tym, że wiele jadalnych grzybów jest bardzo podobnych do tych trujących.

Jeśli już mamy pewność, że nasze zbiory są właściwe, to możemy uznać, że grzyby jako takie należą do produktów zdrowych. Są one bowiem źródłem wielu witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Aby grzybowe danie było jeszcze bardziej wartościowe, można je łączyć z pełnoziarnistymi produktami zbożowymi, np. kaszą gryczaną czy delikatniejszą w smaku kaszą jaglaną. Takie zestawienie poprawi wartość biologiczną białka w potrawie. Warto przy tym pamiętać, że grzyby nie należą do łatwostrawnych i mogą przyczyniać się do powstawania niestrawności czy objawów dyspeptyczych.

Czy to prawda, że grzyby są dobrym produktem w diecie odchudzającej?

TAK, ale…

Grzyby to bardzo dobry dodatek do diety redukcyjnej. Głównie dlatego, że są niskokaloryczne i jednocześnie bogate w błonnik pokarmowy. Oznacza to, że dostarczają mało energii, ale dają uczucie sytości na dość długo. Można je podawać w formie gulaszów z pełnoziarnistym ryżem czy np. nadziane różnymi zbożami i doprawione zielonymi przyprawami.

Grzyby smażone dość szybko „łapią” tłuszcz i stają się bardzo bogate w energię. Dlatego też zdecydowanie lepiej je dusić/gotować i podawać z warzywami i pełnoziarnistymi zbożami.

Czy to prawda, że grzyby oprócz smaku i błonnika nic nie wnoszą do diety?

NIE

Grzyby są źródłem witamin z grupy B, a także wielu składników mineralnych, np. potasu, magnezu, miedzi, cynku, żelaza, selenu czy molibdenu. Zawierają także inne związki bioaktywne korzystne dla zdrowia. Ponadto grzyby wybarwione na pomarańczowo, np. kurki, są także źródłem beta-karotenu. Można je więc śmiało dołożyć do jesiennej diety w postaci dań „na ciepło” lub nawet w postaci „na zimno”, np. w formie pasty z pieczonych grzybów, pasztetów lub jako dodatek do wafli zbożowych czy pieczywa.

Czy to prawda, że grzyby są niskotłuszczowe, a przez to łatwostrawne?

NIE

Grzyby są faktycznie produktem, który nie zawiera znacznych ilości tłuszczu. Jednak są także źródłem chityny, która jest ciężkostrawna. Dlatego też grzybów nie podajemy dzieciom, osobom z chorobami przewodu pokarmowego czy seniorom. Grzybów też nie spożywa się
w żadnym wypadku na surowo.

Czy pieczarki i boczniaki uprawiane sztucznie są też zdrowe?

TAK

Zarówno pieczarki, jak i boczniaki, to wartościowe produkty. Można je łatwo wykorzystywać
w jadłospisie, przyrządzając takie dania jak:

  • zupa pieczarkowa z kaszą jaglaną lub makaronem,
  • flaki wegańskie z boczniakami podane na białej kaszy gryczanej,
  • boczniaki a’ la bolognese w sosie pomidorowym,
  • kotleciki a’ la mielone z pieczarek z sosem pieczarkowym i kaszą jęczmienną.

Czy to prawda, że muchomor czerwony jest zdrowy?

NIE

W ostatnich dniach głośno było o tym, że można bezpiecznie spożywać czerwone muchomory. To zdecydowanie nie jest dobry pomysł! Można się bowiem nabawić poważnych problemów gastrycznych. Warto także wiedzieć, że toksyny zawarte w muchomorach kumulują się w naszym organizmie, upośledzając tym samym działanie np. układu nerwowego. Muchomory pozostawmy w lesie i podziwiajmy z daleka.

No Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user easymealstheme6.